HC Andersen Marathon

Den Fynske Løbskalender

2019 - 2020


 

OKTOBER 2019
Lørdag 5. oktober Bro Genåbningsløbet - gl. Lillebæltsbro 
Søndag 6. oktober Vintercuppen - Aarup
Lørdag 26. oktober Ringe Sø Marathon

 

NOVEMBER 2019
Lørdag 2. november Brobyskovløb, Broby
Søndag 3. november Efterårsløbet, Odense SØ
Søndag 3. november Vintercuppen - Ebberup

DECEMBER 2019
Onsdag 4. december Lysløbet, Odense
Søndag 8. december Julemandsrace i Middelfart
​Søndag 15. december Nisseløb - Assens
Søndag 15. december Vintercuppen - Glamsbjerg
Tirsdag 31. december Nytårsraketten
Tirsdag 31. december Champagneproppen
Tirsdag 31. december Søhus/Stige Nytårsløb
Tirsdag 31. december Nytårsløbet i Nyborg
Tirsdag 31. december NYTÅRSLØBET, Odense

JANUAR 2020
Søndag 12. januar Vintercuppen - Assens


 

FEBRUAR 2020

Lørdag 1. februar Danmarks længste halvmarathon 
Søndag 23. februar Vintercuppen - Vissenbjerg

MARTS 2020
Lørdag 7. marts Slotsløbet
Lørdag 7. marts Ringe Sø Marathon
Søndag 8. marts Vintercuppen - Kerte
Lørdag 21. marts Glamsbjerg Marathon
Søndag 22. marts Tåsinge Løbet
Fredag 27. marts Mizuno Strandvejsløbet - Efterskole DM
Lørdag 28. marts Mizuno Strandvejsløbet
Lørdag 28. marts Forårsklassikeren - Fjordager

APRIL 2020
Søndag 5. april Trailløb Vissenbjerg (tidligere Stige Ø)
Lørdag 18. april Ringeløbet
Søndag 19. april Korup Kvart og Halvmaraton
Tirsdag 21. april Fjordagerløbet
Onsdag 22. april Det lille motionsløb
Søndag 26. april Egeskov Slotsløb - 10 års jubilæum

MAJ 2020
Onsdag 13. maj Svendborg Løbet
Torsdag 14. maj Lillebælt Halvmarathon Junior Race
Lørdag 16. maj Lillebælt Halvmarathon Løbsfestival
Lørdag 16. - 17. maj Stafet for Livet
Torsdag 21. maj Eventyrløbet
Lørdag 23. maj Nyborg Slotsløb
Torsdag 30. maj Ølløbet i Refsvindinge
Torsdag 28. maj Femina Kvindeløb Odense
 

 


 

JUNI 2020

Lørdag 6. juni Middelfart Sparekasses Stjerneløb
Lørdag 6. juni Lundsgaardløbet - Kerteminde
Onsdag 10. juni Brylleløbet
Lørdag 13. juni Bogenseløbet
Lørdag 13. juni Bølleløbet i Skallebølle
Søndag 14. juni Odenseløbet
Søndag 14. juni Skibhusløbet - Odense
Tirsdag 16. juni PulsStafet i Assens
Lørdag 20. juni Schou-løbet
Søndag 21. juni Extrem løb - Faaborg
Lørdag 27. juni Mjølnerløbet
Søndag 28. juni Junglerun Odense

JULI 2020
 

AUGUST 2020
Søndag 2. august Gratis fortræning til HCA Marathon
Tirsdag 4. august Langeskovløbet
Lørdag 8. august: Motionsløbet De Vilde Heste
Søndag 9. august Gratis fortræning til HCA Marathon
Den 11, 12 og 13. august DHL Stafetten Odense
Søndag 16. august Gratis fortræning til HCA Marathon
Lørdag 22. august: Stige Løbet
Søndag 23. august Gratis fortræning til HCA Marathon
Søndag 23. august Wedellsborgløbet
Torsdag 29. august Kongebroløbet i Middelfart

SEPTEMBER 2020

Tirsdag 1. september Vejle-Allested Løb
Lørdag 5. september Strynø Løbe Event
Lørdag 5. - 6. september Stafet for Livet - Nordfyn
Søndag 6. september Gratis fortræning
Søndag 6. september Sparekassen Fyn Løbet - Assens
Søndag 6. september TarupDavindeLøbet
Mandag 7. september Fænøsund Løbet
Tirsdag 8. september PULSløbet, Assens
Onsdag 9. september Thurøløbet
Søndag 13. september Gratis fortræning
Søndag 20. september Alpeløbet
Søndag 20. september Gratis fortræning
Søndag 22. september Margueritløbet - Fjordager
Lørdag 26. september Otterupløbet
Søndag 27. september Juelsbergløbet
Søndag 27. september HCA Marathon - 21. udgave


 

Dynamicweb