HC Andersen Marathon

NYTÅRSLØBET SIDEN 1999


LØBSREKORDER


10 km
Louise Laursen 35:13 (2016)
Andreas Lommer 29:32 (2019)


5 km
Simone Glad 16:40 (2018)
Peter Glans 14:54 (2016)

 

2,5 km
Marie-Louise Jørgensen 9:39 (2016)         
Jonas Schmidt 8:59 (2014)


Se klip fra Nytårsløbet 2019 fra TV2 Fyn 

 

Se klip fra Nytårsløbet 2018 fra TV2 Fyn 

 

Se klip fra Nytårsløbet 2017 fra TV2 Fyn 

 

Se klip 2 fra Nytårsløbet 2017 fra TV2 Fyn

 

Se klip fra Nytårsløbet 2016 fra TV2 Fyn

2022

10km:


5km: 


Børneløb 2,5 km

2020/2021

Aflyst grundet COVID-19

2019

10km: Andreas Lommer 29:32 (rekord)
Laura Valgren Petersen 35:45


5km: Peter Gerner Ejersbo 15:28
Louise Larsen 18:01


Børneløb 2,5 km
Gry Adamsen 10:51
Emil Dydensborg Madsen 9:51

2018

10km: Thijs Nijhuis 29:38
Laura Valgreen Petersen 37:03


5km: Kasper Skov 15:24
Simone Glad 16:40 (rekord)


Børneløb 2,5 km
Emilie Dahl Andersen 10:48
Lasse Bjørn Jensen 9:18

2017

10km: Anders Lund Hansen 31:40
Sisse Bogetoft Simonsen 38:55

5km: Peter Glans 15:19
Sara Schou Kristensen 17:30

Børneløb 2,5 km
Emilie Dahl Andersen 10:45
Lauge Micha Pedersen 10:17

2016

10km: Steffen Massaro 32:04
Louise Laursen 35:13 (rekord)

5km: Peter Glans 14:54 (rekord)

Simone Glad 17:12

Børneløb 2,5 km
Marie-Louise Jørgensen 9:39 (rekord)
Lasse Bjørn Jensen 10:47

2015

10km: Steffen Massaro 32:16
Tine Rosengreen Pallisgaard 37:52

5km: Abdi Ulad 15:04
Simone Glad 16:49

Børneløb 2,5 km
Marie-Louise Jørgensen 9:51
Lauge Micha Pedersen 10:53

2014

10: Steffen Massaro 31:40 
Tine Rosengreen Pallisgaard 37:02

5: Andreas Lommer 15:28
Simone Glad 17:07

Børneløb 2,5 km
Marie-Louise Jørgensen 10:12
Jonas Schmidt 8:59 (rekord)

2013

10: Thijs Nijhuis 30:18 
Margrethe Frydenborg 39:41

5: Kasper Skov 15:28
Simone Glad 17:05

Børneløb 2,5 km
Fie Steenberg 9:52
Jonas Schmidt 9:30                                   

2012

10: Steffen Massaro 31:57
Tine R. Pallisgaard 39:27

5: Andreas Lommer 15:36
Simone Glad 16:57

Børneløb 2,5 km
Fie Steenberg 10:14
Johan Andie Traasdahl 11:16

2011

10: Peter Glans 31:53
Tine R. Pallisgaard 39:06

5: Anders Ludvigsen 15:37
Simone Glad 18:05

Børneløb 2,5 km
Elisabeth H. Dorsche 9:53
Noah G. Nouri 10:32

2010

(ruten delvis snedækket)

10: Steffen Massaro 33:20
Charlotte Dyreborg 41:23

5: Claus Sørensen 16:44
Simone Glad 18:37

2009

10: Ronni Hansen 32:25
Rikke Balle Larsen 40:45

5: Anders Ludvigsen 15:54
Simone Glad 18:02

2008

10: Søren Kirketofte 32:12
Stine Bystrup 41:47

5: Anders Ludvigsen 15:46
Simone Glad 19:00

2007

10: Karsten Kjelde 32:25
Leni Hansen 40:33

5: Søren Skovbakke 16:05
Simone Glad 18:23

2006

10: Claus Bugge Hansen 30:47
Jane Skytte/Kirsten Jochumsen 42:14

5: Sonni Thelmark 16:15
Bodil Have 19:31

2005 (snevejr)

10: Ronni Hansen 34:09
Julie Veje Kristensen 45:40

5: Jonas Bransbjerg 17:50
Bodil Have 20:04

2004

10: Jonas Brandsbjerg 31.30
Kirsten Jochumsen 43:15

5: Claus Bugge Hansen 15:00
Bodil Have 18.35

2003

10: Claus Bugge Hansen 30.38
Laila K. Laursen 37.50

5: Sonni Thelmark 15.20
Tine Thejls 19.33

2002

10: Claus Bugge Hansen 30.50
Lise Lotte Andersen 43.44

5: Sonni Thelmark 15.22
Bodil Have 19.05

2001 (snevejr)

10: Karsten Kjelde 33.10
Lisbeth Rasmussen 39.16

5: Søren Bentzen 16.16
Bodil Have 20.01

2000 

10: Ib Jensen 35.13
Lone Friis 39.06
 
5: Sonni Thelmark 15.13 
Hjørdis Bjerrum 19.56

1999

10: Ronni Hansen 31.52
Kariatta Koroma 39.38

5: Kjell Titlestad 18.58
Bolette Haals 19.2

Dynamicweb