Ønsker du at blive en del af HCA Marathon 2023, men på en kortere distance?
"Løb de sidste 10" giver dig mulighed for at løbe på en del af den samme rute som maratonløberne - på gaderne gennem Odenses centrum og til målområdet på Odense Atletikstadion.
Starten vil foregå fra byens rådhusplads - Flakhaven, med starttidspunkt synkront med starten på HCA Marathon og ½ Marathon kl. 10.00.
Når du kommer i mål, har du efterfølgende mulighed for at heppe på Marathon og ½ Marathon fra tribunen på Odense Atletikstadion.
"LØB DE SIDSTE 10"
Start kl. 10.00 fra Odense Rådhus, Flakhaven - Odense C. (Rutekort 2022)
Mål på Odense Atletikstadion - Odense V
T-shirt
Overvåget bagageopbevaring på Flakhaven - Odense C. Kl. 9.45 transporteres bagagen videre til Odense Idrætspark, Odense V.
Navn på startnummer
Fælles opvarmning på Flakhaven kl. 9.45
Toiletter ved starten på Odense Rådhus og i Svømmehallen Klosterbakken
Gratis adgang til sportsmessen i Odense Idrætshal 22. - 24. september 2023
Starten går kl. 10.00 fra Flakhaven Odense C. Herefter løbes de sidste 10 km af marathon-ruten. Mål er Odense Atletikstadion sammen med de andre distancer. Ruten er DAF-opmålt 2021.
AFHENTNING AF STARTNUMMER
Afhentning af startnummer og T-shirt skal ske på sportsmessen i Odense Idrætspark fredag og lørdag. På løbsdagen er der udlevering af startnummer og T-shirt fra Odense Rådhus lige ved starten.
Nummerudlevering Odense Idrætspark, Israels Plads 3, Odense V.
Fredag 22 september 2023 kl. 14.00 - 18.00
Lørdag 23. september 2023 kl. 10.00 - 18.00
Nummerudlevering Odense Rådhus, Flakhaven 2, Odense C.